Elbet vs Nusret

Elb’et Steakhouse

Nusr-et’in eski çalışanlarının kurduğu Akatlar’da açılan bu yeni steakhouse ben de oldukça farklı çağrışımlar yaptı. Elbet; isim, menü ve servis açısından Nusr-et’in ilk halinin oldukça benzeri bir mekan.

Bir restaurant’ı doğru olarak değerlendirebilmenin birden çok deneme sonunda olabileceğine inanırım. Hem Elbet’te hem de Nusret’de yeteri kadar deneme yaptıktan sonra artık bir değerlendirme yazısı yazmanın doğru zamanının geldiği kanısındayım.

Yazının girişi ve devamı öyle bir izlenim verebilir, ancak bu yazının önceliği bir Elbet vs. Nusret karşılaştırması değil.

Elbet’teki lezzet tecrübelerim “Taklitler aslını yaşatır.”, “Taklit aslının başarısız tekrarıdır.” tümcelerini tekrar sorgulama yol açtı.

Nusr-et ilk olarak Etiler’in Çamlık bölgesinde, Çamlık Ocakbaşı’nın hemen yanında, Etiler’in ara sokaklarından birinde açıldı. Dekorasyon olarak zayıf, lezzet ve hizmet anlamında ise beklentilerin üzerine çıkan Nusret kısa zamanda başarılı bir mekan haline geldi.

Talebe yetişebilmek için binanın bodrum katını da restauranta ekleyerek kısa zamanda büyüdü. O dönem, Nusret’in müşteri kitlesini daha çok yüksek ücretli beyaz yakalı çalışanlar, iş adamları, yöneticiler ve o semtin sakinleri oluşturuyordu. Lezzet ve hizmet kalitesinin beklentileri fazlası ile karşılaması penceresiz, kapalı bir ortamda yemek yemenin olumsuzluğunu -benim için olmasa da- ziyaretçilerin önemli bir kısmı için gideriyordu. Bunun sonucunda Çamlık’taki Nusret 1.0 giderek bilinir hale geldi. Ünlü ve ziyaretçi sayısı arttıkça fiyatları da arttı. Lezzet kalitesinde aynı seviyede yönde bir artış olmadıysa da kötüye gidiş de olmadı.

Tüm bunların sonucunda hak edilerek kazanılmış bir başarı; Nusret’i Doğuş ortaklığı ile önce Etiler’de ana caddeye, sonra da dünyaya taşıdı. Yemek yemek için sıra beklenilen ve steakhouse denince ilk akla gelen mekan haline geldi. Hatta bunun da ötesinde Türkiye denince akla gelen markalardan birinin Nusret olduğunu ifade etmek de doğru olacaktır.

Akatlar’da ara sokakta faaliyet gösteren Elbet’i ise daha çok Nusret 1.0’a benzetiyorum. Yemek tercihinin ötesinde; Nusret’in yeni müşteri grubunu daha çok turist ve son dönem zenginleri oluştururken; Nusret’in ilk dönemindeki yüksek ücretli beyaz yakalı çalışanlar, iş adamları, yöneticiler ve o semt sakinlerinden oluşan müşteri kitlesinin Elbet’e kaydığı net olarak görülüyor. Bu, lezzet arayışının yanı sıra sosyal bir tercihin de sonucu. Biraz da Türkiye’de yaşadığımız toplumsal değişiminin daha farklı bir iş kolundaki farklı bir yansıması.

Elbet müşterilerine karbon kopya Nusret menüsü sunuyor. Aynı karbon kopyanın etlerde özellikle de lokum da olduğunu söyleyebilirim.

Dana bonfilenin hiç hareket etmeyen orta kısmındaki et lokum olarak adlandırılır. 3 hafta kadar dinlendirilen lokumla yıllar önce ilk olarak Günaydın’da karşılaştım. Son dönemlerde en güzel lokumu ise Elbet’te yediğimi söyleyebilirim. Özellikle Elbet’in lokum burgerini yediğim tüm burger arasında en başa koyabilirim.

Steaklerinin yanısıra rib eye, şaşlık ve kuzu etlerinin de kalitesi oldukça iyi.

Elbet’te beni en çok şaşırtan salatalarının kalitesi ve etin önüne geçen lezzeti olduğu. Birbirini çok iyi tamamlayan yeşillikler, kullanılan salata malzemelerinin doğallık, kalite ve tazeliği üst düzeyde.

Elbet te Nusret ile aynı şekilde Antep’ten havuç dilimi getiriyor. Fakat antep baklavasının lezzetini kullandıkları paket dondurma ile birkaç kat aşağıya indiriyorlar. Etin hemen ardından yenen baklava türü tatlılar mide için hem ağır oluyor hem de etin lezzetini kısa zamanda bastırıyor. Elbet; burada Nusret’in peşinden gitmek yerine farklı ve daha özel bir tatlı tercihi kullanarak kendini salatalar da olduğu şekilde farklılaştırabilirdi.

Elbet’in eksik yanlarından en önemlisi ve beni en çok rahatsız edeni; kapasitesi ve yemek yemeğe gelen kitlenin kalitesi ile uyumsuz, AVM’lerin bile daha geriside kalan WC’si.

Bunun yanı sıra; samimi yaklaşımlarından şüphe duymadığım garsonların yemeğin peşi sıra eve yönelik kilo ile sosis, et sunmaya çalışmaları müşteri açısından biraz itici oluyor.

Kendi adıma lezzet olarak benim tercihim hep Nusret 1.0 olacak. Ama steakhouse tercihim lezzeti bir kenara bırakarak fiyat ve samimiyet açısından şimdilik Elbet’ten yana.

Her iki tarafta da uzayan bekleme süreleri bu bölgedeki yeni bir mekan için iyi bir potansiyel sunuyor.

Etiketler: Nusret, Elbet, steakhouse, lokum et,

Yorumlar